Słowa dla córki - ADA to WYPADA


Kiedyś to przeczytasz kochanie, może będziesz miała 7 lat albo 13-ście.

Chce, żebyś wiedziała, że świat nie jest sprawiedliwy, a ludzie nas oceniają. Oceniają po pozorach, po tym, jak wyglądamy, z jakiego domu pochodzimy, jakie mamy wykształcenie, a nawet, po jakiej tym jesteśmy płci.

Być może kiedyś ktoś oceni, że jesteś głupia i naiwna tylko dlatego, że twoje włosy są jasne.

Być może kiedyś usłyszysz, że nie dasz rady, nie wolno Ci, nie wypada... tylko dlatego, że jesteś dziewczynką.Nie słuchaj tego! Jesteś człowiekiem, wolnym człowiekiem. To jest najważniejsze.Możesz być delikatna, empatyczna, czuła, niech to będzie twoja siła. Możesz
kochać róż do 40-stki, ubierać się w zwiewne sukienki kochać balet, być wszystkim tym, co od lat nazywane jest kobiecością. Możesz wybrać pracę, w której będą otaczać Cię same kobiety. Możesz odnaleźć się jako mama na pełen etat, być z dziećmi i dla nich. Piec ciastka i robić dżemy. 

To wypada córeczko, bo wypada być sobą.


Możesz być odważna, bezpośrednią i stanowcza, jeśli tego właśnie chcesz. Możesz uwielbiać samochody, motory, dinozaury i z zacięciem oglądać Dragon Ball Z zamiast kucyków pony. A gdy już dorośniesz, zostać geodetą, budowlańcem, możesz obsługiwać koparkę lub pracować w kopalni. Nie sprawi to nigdy, że będziesz mniej kobietą. 

To wypada kochanie, bo wypada być sobą.


Możesz być, kim zechcesz, niech nikt nie mówi Ci, że jest inaczej. Siła jest w Tobie, wiem to na pewno. Musisz zajrzeć tylko w głąb siebie, odnaleźć wszystko, co dla Ciebie jest ważne. Ale nie martw się, jestem tu, wspieram Cię, pomogę Ci.

Nie musisz być jak pani z okładki magazynu dla pań ani jak feministki z telewizji. Nie musisz być nawet podobna do mnie. Razem znajdziemy twoją drogę maleńką. 


To wypada, bo wypada być sobą.


Być może będzie tak, że usłyszysz „nie wypada ci rac w piłkę, to dla chłopców”. albo, że matematyka nie może być twoja mocną stroną, bo przecież kobiety to humanistki. To puste słowa, pamiętaj o tym! 

Jedyne czego nie wypada, to udawać kogoś kim się nie jest.

Komentarze

 1. Najlepiej zawsze być sobą i nikogo nie udawać. To przykre, że nastały takie czasy, gdzie społeczeństwo narzuca nam co powinny robić kobiety, mężczyźni i dzieci. Bycie sobą przynosi zdecydowanie więcej radości niż udawanie, by sprostać czyimś oczekiwaniom.

  OdpowiedzUsuń
 2. dorastanie w poczuciu, że ni musisz udawać kogoś kim nie jesteś, to ogromna wartość, która będzie procentowała całe życie...

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja powiem, że udawać kogoś kim się nie jest też wypada ;) Jeśli potrafisz znaleźć w tym zabawę, masz do tego zdrowy dystans i potrafisz dzięki temu stworzyć coś kreatywnego :)
  Ale oczywiście rozumiem Twoją myśl :) Piękne słowa kierujesz do córeczki, na pewno wyrośnie na wspaniałą kobietę, mając oparcie w tak wyjątkowej mamie <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz masz rację! W ramach zabawy czy w kółku teatralnym można udawać :) i dziękują mam nadzieję, że żadne z moich dzieci nie będzie się bać być sobą.

   Usuń
 4. Masz w 200% rację. I mam nadzieję, że kiedyś Twoja córka to przeczyta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trafne podsumowanie, wszystko wypada i warto robić to co chcemy

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto być sobą, to zawsze się obroni. My jako kobiety musimy wiele przezwyciężyć, żeby uwierzyć w siebie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak bycie sobą to luksus i w moim odczuciu jedyna ważna sprawa w tym życiu. Świetnie napisane :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnie zdanie podsumowuje wszystko😊Nic dodać nic ująć

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

A co Ty o tym myślisz?